Komunita sa stáva rodinou – potraviny pre ľudí z Ukrajiny v Prievidzi a okolí

Pozrite si aj: Malý Petrík | Výdaj pokračuje

Rodinky, mamky, staré mamy, vnúčatká, osamelí dôchodcovia, invalidi. Tváre už spájame s menami a osudmi, ktoré nám boli ochotní vypovedať. Toňa, Anna, Júlia, Natália, Oxana, detičky, ktoré sa tu narodili, aj ktoré s mamami prišli už málokedy plačú, poznáme sa…

Päť dní v bunkri, pomoc dostali iba od dobrovoľníkov a mesta v okolí bydliska. Cesta vlakom potme, aby ich ruské vojská nezbadali. Spali v ňom na striedačku, tak málo miesta bolo. Strach o starších príbuzných, ktorí nechceli ešte do poslednej chvíle odísť z domova. Cesta s postihnutými deťmi, starými ľuďmi, chorými bez liekov.

Tu už je pokoj, ale stále s veľkými ranami na duši. Mnohé deti majú rôzne problémy a najviac pomáha byť s blízkymi. Strava sa zmenila, ale po čase hladu majú aj z tých základných potravín veľká radosť a vedia vyčariť výdatné jedlá. Zaujímajú sa o naše recepty, ako ich čo najlepšie zužitkovať. Mnohé mamy a staré mamy pracujú ako dobrovoľníčky, pomáhajú s výdajom stravy, aj triedením darovaného šatstva. Komunita sa stáva rodinou.

V našej databáze ľudí z Ukrajiny v Prievidzi a okolí je viac ako 250 rodín. Tento počet zodpovedá viac ako 700 ľuďom, väčšinou mám s deťmi, ktorým sme pomáhali alebo pomáhame. Časť z nich sa medzitým vrátila na Ukrajinu, časť sa presunula v rámci Slovenska či do ďalších krajín.

Máme jasný systém výdaja pomoci: každý príjemca je evidovaný a množstvo pomoci je dané. Výdaj zabezpečujú viaceré dobrovoľníčky. Zároveň sme výdaje postupne zadefinovali / obmedzili pre tých najpotrebnejších – primárne tých, ktorí si nemajú možnosť nájsť prácu. Aktuálne si pravidelne pre pomoc chodí približne 40 rodín, ktorým chceme pomáhať aj naďalej.

100% vášho daru pomáha! Zabezpečíme zaň nákup trvanlivých potravín pre ľudí z Ukrajiny v Prievidzi a okolí, najmä cestovín, pohánky, ryže, oleja, kávy, čaju či konzerv. Podľa možností tiež využívame pomoc partnerov – materiálne dary aj nákupy za zvýhodnené podmienky.

Pridáte sa k našej pomoci? Finančný dar v ľubovoľnej výške môžete darovať TU na Donio

Prievidza pomáha Ukrajine dlhodobo … dávnejšia reportáž TV JOJ o našej pomoci:

Follow by Email