Vojna (.týždeň)

Svitlana Artamonova je advokátka z Kyjeva. Momentálne žije v Anglicku s dvanásťročnou dcérou Kaťou. Tá je autorkou obrázku. Preložila Jana Magdolenová.

Teraz je všetko inak. Keď sa vojna začala, môj mozog jednoducho odmietal prijať tento fakt.

Od roku 2014 bolo slovo vojna spojené s takým už otrepaným čo-ak? Keď išli bojovať príbuzní alebo známi, bolo to také malé, každodenné vnútorné peklo. Správy, posty na fejsbúku dobrovoľníkov, horúčkovité hľadanie celoxu (gáza na zastavenie krvácania, pozn. prekl.), vojenského oblečenia, obuvi, či iných drobností, aj nedrobností.

Každá zbytočná kopejka putovala dobrovoľníkom, ktorí sa za tie roky vyprofilovali ako „ľudia, ktorým možno veriť“. No aj tak, asi od roku 2016 sme boli presvedčení, že tu, v Kyjeve možno spokojne žiť, vychovávať deti, chodiť na dovolenky. Dokonca prichádzali na návštevu Rusi, moji príbuzní, moji priatelia, ktorí chápali čo a ako, reálne videli veci a dalo sa s nimi rozprávať.

Od konca roku 2021 sa začali šíriť myšlienky vojny. Za posledné roky sme už prestali reagovať na výroky „v Ukrajine sú fašisti a naši dedovia bojovali…“, na reči o veľkosti ruského národa a na popieranie existencie Ukrajiny a Ukrajincov. Samozrejme, že v rokoch 2014-15 som reagovala na také vyjadrenia, rozhorčovala som sa, vyvracala som názory na fejsbuku, oponovala som, no veľmi rýchlo som sa toho nasýtila a rezignovala som. Za celé tie roky sme sa unavili z počúvania a čítania hlúpostí ruskej propagandy a bývalých priateľov, známych a príbuzných ovplyvnených sledovaním ruskej televízie a vytvorila sa silná imunita voči týmto nacionalistickým nezmyslom. Toľkokrát zazneli výroky ruskej propagandy „vymazať túto Ukrajinu z mapy sveta“, že sme sa tým už prestali zaoberať ako niečím nereálnym a prestali sme to vnímať. Nemôžete sa ustavične báť, keď niekto povie nejaký blud. A možnosť rozpútania vojny dnes, v civilizovanej spoločnosti, sa javila ako blud nejakých idiotov.

24. februára ma zobudil muž…

Prečítajte si pokračovanie TU na stránke .týždňa (nie je potrebné predplatné)

Follow by Email